آندایزینگ آلومینیوم

آندایزینگ آلومینیوم جهت مقاوم کردن سطح ورق و سایر پروفیل های آلومینیوم مورد استفاده قرار میگیرد. خدمات آنودایز آلومینیوم سطوح پروفیل و یا ورق آلومینیوم رنگی را در برابر خوردگی وزنگ زدگی بسیار مقاوم میکند و طیفی از انواع رنگ های درخشان در افکت هایی از جمله براشینگ و پولیشینگ را ارئه میکند. همچنین قیمت آندایزینگ آلومینیوم با انتخاب هر یک از افکت های براشینگ و پولیشینگ متغیر میباشد. آنودایز آلومینیوم نام یک روش پوشش دهی آلومینیوم است که در آن از فرآیند الکتروشیمیایی برای تشکیل یک لایه اکسید بر روی فلز انجام می شود. در این فرآیند لایه اکسید طبیعی را ضخیم تر و سخت می کند. آنچه منحصر به فرد است این است که هیچ لایه اضافی به آلومینیوم در طول آنودایز انجام نمی شود. بلکه آنودایزینگ لایه ای ایجاد می کند که از خود آلومینیوم ساخته شده است وکاملاً با لایه زیرین آلومینیوم یکپارچه شده است.

آندایزینگ آلومینیوم

 

آنودایز آلومینیوم

آنودایز آلومینیوم لایه ساختاری کاملا متخلخل است که امکان انجام فرآیند ثانویه مانند رنگ آمیزی و ضد خوردگی را فراهم میکند.
ورق آلومینیوم رنگی  با آندایزینگ آلومینیوم، اکسیده شده است، و یک لایه اکسیدی اضافه میکند که روی سطح تشکیل می­شود  این لایه دارای ضخامت 2 تا 20 میکرومتر میباشد اما یک لایه اکسیداسیون آندی سخت می­تواند 60 تا 200 میکرومتر ضخامت داشته باشد. پس از خدمات آنودایزینگ آلومینیوم ورق آلومینیوم به سختی بیشتر، مقاومت بهتر در برابر خوردگی و مقاومت خوبی در برابر اشعه یو وی دست می­یابد. فرآیند آنودایزینگ منجر به تشکیل اکسیدهای آلومینیوم می شود که به دلیل خاصیت سخت آن شناخته می شود. اکسیدها از فلز پایه سخت ترند و با آندایزاسیون یک قطعه، سطح لایه اکسید آن را افزایش می دهیم. بنابراین سطح قطعه بسیار سخت تر می شود.

مزایای آنودایزینگ آلومینیوم به شرح زیر میباشد:

 1. دوام
 2. عمر بالا
 3. مقاومت در برابر اشعه خورشید
 4.  حفظ رنگ و بدون تغیر
 5.  سازگار با محیط زیست

آنودایز آلومینیوم

خمکاری پروفیل آلومینیوم  قبل ازعملیات آنودایز

خمکاری پروفیل آلومینیوم  باید قبل از انواع خدمات پوششی انجام شود.زیرا در حین خم شدن ممکن است در لایه آندایزینگ یا پوشش پودری ترک های کوچکی ایجاد شود در نتیجه توصیه میشود که قبل از هرگونه خدمات پوششی از جمله آندایزینگ آلومینیوم، رنگ های الکترو ایتاتیک و پوشش های دکورال خدمات خمکاری پروفیل آلومینیوم اجرا شود. آلومینیوم یک فلز سبک با رفتار خمشی خوب است و برای خم شدن دائمی آن به شکل جدید، نیروی کمتری نسبت به سایر فلزات با سطح مقطع مشابه مورد نیاز است. این کار پردازش آن را بسیار ساده می کند. در بیشتر موارد خمکاری رولی یا غلتکی انعطاف پذیرترین و مقرون به صرفه ترین روش خمکاری است. در این روش یک پروفیل بین سه رول خمشی قابل تنظیم هدایت می شود و به تدریج در شعاع مورد نظر خم می شود. خم شدن رولی روش خمشی ایده آل برای پروفیل هایی با طرح های پیچیده و شعاع های مختلف است.

آندایزینگ آلومینیوم چیست؟

آندایزینگ آلومینیوم چیست؟ آندایزینگ یک فرآیند الکتروشیمیایی است که در آن ورق آلومینیوم در حمام مایع اسید سولفوریک  قرار گرفته، جریان الکتریکی از آن عبور کرده و یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند که باعث افزایش ضخامت لایه اکسید موجود در سطح آلومینیوم میشود. افزایش ضخامت لایه اکسید به نوبه خود دوام و پایداری ورق آلومینیومی را افزایش می دهد. آندایزینگ می تواند سطح فلز را برای رنگ کاری آماده کند یا خود میتواند یک پوشش سطحی مات و یا براق  ایجاد کند. از زمان معرفی روش آنادایز سولفوریک اسید  در سال 1927  آنادایزینگ به شکل امروزی دستخوش تغییر زیادی نشده است. ورق آنودایزینگ یک روش مناسب برای جلوگیری از خراش و ساییدگی ومقاومت دربرابر اشعه خورشید میباشد. آنودایزاسیون یک فرآیند سازگار با محیط زیست است زیرا تولید گاز های سمی نمیکند. آندایزینگ آلومینیوم با تنوع رنگ بالا گزینه های بیشمار ومنحصر به فرد را برای کاربردهای زیبایی و دکوراسیون ارائه میدهد.

آندایزینگ آلومینیوم چیست؟

ورق آلومینیوم آنادایز شده

 ورق آلومینیوم آنادایز شده  دارای ویژگی های بسیاری میباشد که در ادامه مواردی را ذکر میکنیم

 •  یکی از ویژگی های ورق آلومینیوم رنگی وزن بسیار سبک آن میباشد که یک سوم وزن فولاد ضد زنگ است.
 •  مقاومت بالا در برابر اشعه یووی
 • مقاومت دربرابر زنگ زدگی
 • عمر بالا
 •  محافظت زیست محیطی و غیر سمّی
 •  لایه آندیزه شده به مورور زمان تغیر رنگ نخواهد داد

روش پردازش  خدمات آندایزینگ آلومینیوم به فرآوری گفته میشود که ورق آلومینیوم به عنوان آند در الکترولیت قرار می­گیرد، آنودایز آلومینیوم به فرآیند تولید لایه اکسیدی آلومینیوم روی سطح یک ورق آلومینیومی از طریق الکترولیز اشاره دارد. آنودایزینگ یک روش بسیار خوب پوشش سطحی برای ورق های آلومینیومی است. آنودایز کردن ورق آلومینیوم از عدم خراشیده شدن و پوسته پوسته شده رنگ اطمینان حاصل می کند. دلیل آن این است که این منافذ، رنگ را به خوبی حفظ می کند. بنابراین، اقدامات مکانیکی مانند لایه برداری نمی تواند منجر به خراشیدن رنگ از روی سطح آلومینیوم شود.

ورق آلومینیوم آنادایز شده

 

پانچ ورق قبل از آندایزینگ

پانچ ورق باید قبل از خدمات آندایزینگ آلومینیوم صورت بگیرد تا آثاری که بعد از پانچ بر روی ورق باقی میماند مانند روغن در مرحله لایه برداری از بین برود. به دلیل  ویژگی که ورق آلومینیوم دارا است این امکان را به صنایع صنعتی میدهد که می­توان عملیات پانچ ورق وخمکاری ورق را برای تولید محصولات خود انجام بدهند. این ویژگی انعطاف­پذیری و شکل­ پذیری ورق آلومینیوم به ساخت بسیاری از ابزارها و تجهیزات کمک می­کند و در بسیاری از زمینه­ ها، یک متریال بسیار مفید است علاوه بر این، ورق آلومینیوم در اشکال و فرم­های مختلفی قابل تولید هستند. انواع دیگری از فرآیندهای تولید ورق فلزی طرح دار، مانند واترجت، خدمات ورق کاری، دستگاه cnc، دستگاه برش لیزر و دستگاه پانچ ورق نیز وجود دارد که از آن در صنعت ساخت و ساز برای ساخت انواع سقف کاذب فلزی، کف کاذب آلومینیومی، تایل آلومینیومی استفاده می­شود.

پانچ ورق قبل از آندایزینگ

خدمات آنادایز آلومینیوم

فرایند خدمات آنادایز آلومینیوم دارای 3 مرحله اصلی میباشد

 1. مرحله اول چربی گیری با استفاده از مواد های قلیای
 2. مرحله دوم لایه برداری یا تکنیک اچ کاری
 3. مرحله سوم مرحله ی خدمات آنادایز آلومینیوم میباشد در این بخش با وارد شدن ورق و یا پروفیل آلومینیوم داخل حمام های اسید سولفوریک و ایجاد پوشش های اکسیدی صورت میگیرد.

فرایند آمدایزینگ خود شامل 2 مرحله میباشد: الکتروکالرینگ، سیلینگ

مقاومت در برابر واکنشهای شیمیایی

با آندایزینگ آلومینیوم سطح آلومینیوم در برابر واکنش های شیمیایی مقاوم می شود. این به این دلیل است که این پوشش باعث ایجاد ثبات در سطح آلومینیوم شده و منجر به خاصیت غیرفعال با مواد شیمیایی می شود. فرقی نمی کند که در دمای بالا باشد ، اکسید همچنان بدون واکنش ودر حالت پایدار باقی می ماند.

خدمات آنادایز آلومینیوم

قیمت آندایزینگ آلومینیوم  و کاربردهای ورق آلومینیوم

قیمت آندایزینگ آلومینیوم  ورق و پروفیل وابسته به دوعامل میباشد در ورق های آلومینیومی ابعاد و نوع رنگ و در پروفیل های آلومینیومی وزن برمتر پروفیل، خدمات براشینگ و پولیشینگ تاثیر گذار میباشد. ضخامت پوشش همان  ضخامت لایه اکسید یا لایه آندی بروی سطح آلومینیوم است که عامل اصلی برقیمت آنادایز پروفیل آلومینیوم میباشد. اگر ضخامت استاندارد می خواهید کمترین هزینه را شامل میشود. تاثیر ضخامت پوشش بر هزینه آنودایز کردن قطعات، ورق و پروفیل آلومینیوم مانند آنچه بسیاری انتظار دارند نیست. اکثر مردم انتظار دارند هرچه ضخامت پروفیل ضخیم تر باشد، هزینه آنادایز بالاتر است. با این حال هرچه ضخامت پروفیل نازکتر باشد، آندایزینگ گرانتر است. این سطح از کنترل ها نیاز به تجربه و حرفه ای دارد که  با هزینه آنادایز رابطه مستقیم دارد. همچنین طول پروفیل یا به عبارتی طول شاخه نیز برهزینه آنادایز اثر میگذارد به عنوان مشتری  اگر برای کارآمدتر کردن آنادایزینگ به فرآیندهای اضافی نیاز دارید  باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

قیمت آندایزینگ آلومینیوم

 

پانچ cnc ورق آلومینیوم آنادایز شده

و به واسطه خدمات پانچ cnc اجرای انواع طرح های پیچیده برای تولید نمای دکوراتیو فلزی از جنس آلومینیوم امکان پذیر میباشد و به شکل مستقیم و بدون نیاز به فرایند پیچیده، به محصولات نحایی تبدیل می­شود، در نتیجه، دوره زمانی تولید و هزینه تولید محصولات را بسیار کاهش داده است. رنگ­های آنادایز رنگی آلومینیوم می­توانند نقره­ای مات و براق، شامپاینی، برنز آنودایز شده، مشکی، طلایی و چند رنگ دیگر باشند. خدمات آنادایز آلومینیوم به شکل گسترده­ای برای پوشش دهی سطح انواع پروفیل آلومینیوم، نمای دکوراتیو فلزی، پروفیل صنعتی آلومینیوم و پروفیل­های دکوراسیون به کار گرفته می­شود.

نمای آلومینیومی با خدمات آندایزینگ آلومینیوم شده با لایه اکسیدی تا ضخامت استاندارد 30میکرون، بدون خوردگی، اکسیداسیون یا زنگ زدگی در هنگام استفاده در نمای فلزی ساختمان ، برای مدت زمان طولانی دارای رنگ ثابت است؛ ورق آلومینیوم رنگی آنودایز شده ضخیم ضخامت 10 میکرومتر در فضای خارجی و با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، با ثبات رنگی قابل استفاده است.

پانچ cnc ورق آلومینیوم آنادایز شده

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.