آنودایزینگ

آنودایزینگ آلومینیوم برای افزایش لایه اکسیدی بر روی سطح ورق و یا پروفیل آلومینیوم جهت بالا بردن مقاومت آن در برابر زنگ زدگی، اشعه شدید خورشید و غیره میباشد. بنابراین می توان برای افزایش دوام سطوح آلومینیوم یک لایه آنودایزینگ برروی آنها ایجاد کرد. این فرایند را آندایز مینامند.

مزایای خدمات آنودایزینگ رنگی آلومینیوم

 1. مقاومت در برابر خوردگی
 2. تنوع رنگ همراه با افکت های پولیشینگ و براشینگ
 3. نگهداری آسان
 4. عدم تغیر رنگ

پوشش دهی آندایز صرفاً برای محافظت نیست چرا که ارزش تزئینی وزیبایی را هم نباید فراموش کرد. آنودایزاسیون همچنین به این معنی است که ورق آلومینیوم می تواند در رنگ های متنوعی ازجمله نوک مدادی، برنز، طلایی، نقره ای و شامپاینی ارائه شوند. در نتیجه کمک میکند ورق آلومینیوم رنگی در برابر خوردگی و سایش مقاوم شود. علاوه بر این  تغییر رنگ نمیدهد، تراش خورده و یا پوسته پوسته نمی شود. همچنین در برابر اثر انگشت مقاوم است.

آنودایزینگ

آنودایزینگ

آنودایزینگ فرآیندی است که مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد و آلومینیوم آندایز شده ظاهر خود را برای مدت 50 سال حفظ می کنند. آلومینیوم آنودایز شده نسبت به آلومینیوم خام در برابر خوردگی مقاومت بیشتری دارد. اگرچه آلومینیوم خام نمی توانند زنگ بزنند با این حال در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت، هوا، نمک یا سایر ترکیبات یا عناصر خوردگی ممکن است دچار خوردگی شوند. در نتیجه از خدمات آنودایزینگ آلومینیوم برای افزایش ضخامت لایه اکسید طبیعی روی سطح قطعات، ورق و پروفیل آلومینیوم استفاده می شود.زیرا آلومینیوم آندایزینگ شده لایه اکسید ضخیم تری دارند.آنودایزینگ یک لایه سخت و مقاوم در برابر سایش ایجاد می کند که به درستی از آلومینیوم زیرین محافظت می کند و آن را به یک ماده ساختمانی بسیار بادوام تبدیل می کند. در مجموع  می توان از پوشش دهی آندایزآلومینیوم برای مدت طولانی تری لذت ببرید. این خدمات مناسب برای بسیاری از کاربرد ها در صنایع گوناگون میباشد

آنودایزینگ

پوشش دهی آندایز فلز آلومینیوم

پوشش دهی آندایز جهت محافظت از آلومینیوم میباشد و آن را در مقایسه با سایر فلزات به یکی از مواد بسیار محبوب در محصولات مصرفی، تجاری و صنعتی تبدیل کرده است. امکان آندایزینگ آلومینیوم سایر فلزات غیرآهنی همچون منیزیم، تیتانیوم نیز وجود دارد اما ترکیب آلومینیوم نتیجه بهتری خواهد داشت. سطوح آلومینیوم آنودایزینگ شده سخت تر از آلومینیوم خام هستند و مقاومت آنها در برابر سایش و خوردگی بالا است. خدمات آنادایز آلومینیوم به طور کلی بسیار قوی تر و مقاوم تر از انواع سایر خدمات پوششی میباشد. در نتیجه آنودایزینگ آلومینیوم باعث می شود سطح آلومینیوم دیرتر کهنه، تغیر رنگ و ترک بردارد.

پوشش دهی آندایز

آندایز چیست؟

آندایز فرایند است که برای افزایش ضخامت لایه اکسید طبیعی روی سطح قطعات فلزی استفاده می شود. آلومینیوم با غوطه ور شدن آلومینیوم در یک حمام الکترولیت اسید و عبور جریان الکتریکی از طریق محیط انجام می شود. یک کاتد در قسمت داخلی مخزن آنودایزینگ سوار می شود. آلومینیوم به عنوان یک آند عمل می کند، به طوری که یون های اکسیژن از الکترولیت آزاد می شوند تا با اتم های آلومینیوم در سطح بخشی که آند می شوند ترکیب شوند. خدمات آ آنودایزینگ آلومینیوم برای ورق آلومینیوم رنگی مورد استفاده در سطوح خارجی مثل نمای فلزی طرح دار ساختمان های مدرن، تایل سقفی در ساختمان های تجاری بسیار مناسب است. آنودایزینگ آلومینیوم بسته به نوع کاربرد مورد نظر می تواند در ضخامت های مختلف ارائه شود.

فرایند آنودایزینگ آلومینیوم

برای مثال برای مکان های داخلی با ضخامت لایه 5 تا10 میکرون انجام میشود و برای مکانهای خارجی معمولاً ضخامت 15 تا 20 میکرون اعمال می شود. از حداکثر 30 میکرون  در مکان هایی استفاده می شود که از نظر محیطی نیاز به پایداری بالا باشد. برای مثال در محیط های ساحلی جایی که هوای شور دریا تأثیر می گذارد یا در محیط های صنعتی که بسیاری از مواد شیمیایی سنگین استفاده می شود.

آندایز چیست؟

آندایزینگ آلومینیوم

آندایزینگ آلومینیوم بر سطح آلومینیوم با عبور یک جریان مستقیم از طریق یک محلول الکتورلیتی رشد می کند و جسم آلومینیوم به عنوان آند (الکترود مثبت) عمل می کند. سطح اکسید شده آلومینیوم کاملاً با بستر زیرین آلومینیوم یکپارچه شده است بنابراین نمی تواند تراشه یا لایه برداری شود. ساختار آندایزینگ آلومینیوم بسیار مرتب و متخخل است که فرایندهای ثانویه همچون رنگ آمیزی و آب بندی را امکان پذیر می سازد. آنودایزینگ آلومینیوم معمولاً در محلول اسیدی، اسید سولفوریک و یا اسید کرومیک انجام می شود. که به آرامی اکسید آلومینیوم را حل می کند. عمل اسید با میزان اکسیداسیون متعادل می شود. الکترود آند یک سلول الکترولیتی را تشکیل می دهد. فرایند آنودایزینگ همچنین عمر آلومینیوم را در برابر سایش و خوردگی افزایش می دهد.

 

ساختار آنودایزینگ آلومینیوم

ویژگی های آنودایزینگ آلومینیوم

 1. مناسب برای قطعاتی که تحمل بار بالایی دارند.
 2. طیف گسترده ایی از رنگ های شامپاینی، طلایی، مشکی را دارا میباشد.
 3. نارسانا است
 4. مقاومت در برابر سایش
 5. مقاوم در برابر خوردگی
 6. مقاوم در برابر شرایط بد جوی آب و هوا
 7. سختی سطح آلومینیوم را بیشتر از فولاد می کند
 8. آنودایزینگ آلومینیوم مقاومت بالای در برابر اشعه یو وی خورشید دارند.
 9. سختی آلومینیم را بیشتر از فولاد می کند.

ایجاد اکسیداسیون برروی فلزات به دو روش شیمیایی و الکتروشیمیایی انجام می شود که در ادامه آن را شرح میدهیم.
روش شیمیایی: در این حالت فلز با جذب اکسید فلزی مانند کروماته یک لایه اکسید ایجاد می کند.
روش الکتروشیمیایی: روشی کاملاً قابل کنترل است که در آن فلز در اسید سولفوریک آغشته شده و با استفاده از انواع الکترولیت ها با سطح چگالی متفاوت سطح آلومینیوم پوشش دهی آندایز می شود.

مشاوره رایگان
با کارشناسان مجتمع صنعتی آلوم تکنیک متال
هم اکنون تماس بگیرید
09198003060

ویژگی های پوشش دهی آندایز

خدمات آنادایز آلومینیوم

از خدمات آنودایزینگ آلومینیوم در مجموع  می توان برای مدت طولانی تری لذت ببرید. این ماده با دوام و انعطاف پذیر، مناسب برای بسیاری از کاربرد ها در صنایع گوناگون میباشد و یک پایه ایده آل برای چسبندگی رنگ های پودری هستند و  100٪ قابل بازیافت است. یکی دیگر از مزایای خدمات آنادایز آلومینیوم مقرون به صرفه بودن این خدمات میباشد زیرا ماندگاری بالا نصبت به سایر فلزات را دارا میباشد ودر نهایت  یک انتخاب عالی برای پروژه های ساختمانی است.

ورق پانچ شده فلزی آنودایزینگ چه مزایایی دارد

ورق پانچ شده فلزی همراه با پوشش های آنودایزینگ ممکن است تنها یک متریال زیبا به نظر برسد اما ورق پانچ شده فلزی آنودایزینگ مزایای قابل توجهی دارد که در ادامه به مزایای آن اشاره میکنیم. بر اساس گزارش‌ متال سوپرمارکت(عرضه‌کننده جهانی فلزات) اگرچه به نظر می‌رسد که ورق پانچ شده فلزی یک عنصر طراحی باشد، اما ماهیت نفوذپذیری آن امکان حرکت آزادانه هوا را فراهم می‌کند و در نتیجه صرفه‌جویی قابل‌توجهی در مصرف انرژی گرمایشی و تهویه مطبوع را منجرمی‌شود. در واقع، ساختمان‌هایی که در نمای جلوی خود از ورق های پانچ شده استفاده کرده اند می‌توانند بین 30 تا 45 درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی از طریق تهویه مطبوع و روشنایی در یک سال به همراه داشته باشند. بسته به موقعیت ساختمان، تابش خورشیدی (قدرت دریافتی در واحد سطح از خورشید به صورت تابش الکترومغناطیسی درمحدوده طول موج) می‌تواند 77.9 درصد کاهش یابد.

خمکاری ورق آنودایزینگ آلومینیوم

خمکاری ورق فلزی یک تکنیک فلزکاری است که برای تبدیل قطعات مسطح ورق فلزی به شکل های V، U یا شکل کانال استفاده می شود. خمکاری ورق یک فرآیند تولید آسان است زیرا خم کردن یک قطعه صاف از ورق فلز به طور قابل توجهی ارزان تر از ماشینکاری  یک قطعه کار جامد و یا شکل دادن آن در قالب ریخته گری است. بعلاوه خمکاری ورق آنودایزینگ آلومینیوم گزینه مستحکم تری نسبت به جوش دادن دو قطعه صاف ورق به هم برای ایجاد شکل v میباشد. خمکاری ورق فلزی شامل استفاده از دستگاهی به نام بریک است که دستگاه خم کن نیزنامیده می شود که نیرو را می توان به صورت دستی یا به صورت هیدرولیک اعمال کرد. برخی از ورق های فلزی برای خم شدن بهتر از سایرین هستند. به طور کلی بهترین مواد برای خمکاری، فلزاتی هستند که چکش خوارند و شکننده نیستند.