نمای فلزی ساختمان

نمای فلزی ساختمان که به عنوان یکی از مهمترین جنبه های طراحی در نظر گرفته میشود نه تنها از فضای داخلی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی محافظت می کند بلکه یکی از ویژگی های اصلی یک ساختمان نمای آن است. به عبارت دیگر، روکش نما جذابیت و تصویر ساختمان را تعیین می کند، بنابراین باید زیبا به نظر برسد و از بالاترین کیفیت برخوردار باشد. انتخاب نوع فلز تحت تأثیر فاکتورهای خاص پروژه قرار می گیرد از جمله زیبایی شناسی، سازگاری با محیط زیست، شرایط آب و هوایی، سیستم ساختاری، ماهیت مصالح مجاور و قیمت نمای فلزی ساختمان. متداول ترین فلزاتی که برای نمای فلزی لیزری ساختمان های مدرن شهر استفاده می شود، کامپوزیت، آلومینیوم، چوب و آهن هستند. همه این فلزات از نظر کیفیت بالا، پایداری و مقرون به صرفه بودن دارای مزایای خود هستند.اما استفاده از ورق آلومینیوم رنگی برای سازه هایی که نیاز به نگهداری کم، دوام و پایداری داشته باشند انتخاب مناسب تری است.

نما آلومینیوم

مقاوم در برابر اشعه uv

مقاوم در برابر باران های اسیدی

نمای فلزی لیزری ساختمان

نمای فلزی لیزری ساختمان به طور کلی دارای هسته نئوپرن است آن را به گزینه ای ایده آل برای ساختمانهایی تبدیل می کند که بهره وری انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین وزن کم این فلز به مهار هزینه های کلی سازه ساختمان نیز کمک می کند.

 • ساخت سریع و بادوام
  نمای فلزی طرح دار آلومینیوم مقاوم در برابر خوردگی میباشد و نیازی به نقاشی ندارد، نیازمند حداقل تعمیر و نگهداری است، و برخلاف بتن، به زمان فرآوری نیاز ندارند.

 • همساز با محیط زیست
  بنا به دلایل متعددی، آلومینیوم، یکی از اجزای مهم نمای فلزی ساختمان سبز و پایدار در نظر گرفته می­شود. این فلز به آسانی بازیافت می­شود، و در طول فرآیند، مقدار زیادی  از خواص خود را از دست نمی­دهد. علاوه بر این، فرآیند بازیافت، انرژی مصرفی را در مقایسه با انرژی مورد نیاز برای تولید آلومینیوم جدید از مواد اصلی خود، تا بیش از 90 درصد کاهش می­دهد.

نمای فلزی لیزری ساختمان

لوور آلومینیومی مناسب برای طراحی نمای فلزی ساختمان

هنگام طراحی نمای فلزی ساختمان انتخاب بهترین متریال مهم ترین بخش میباشد. لوورها یک جایگزین عالی برای متریال هایی که نصب سخت و مقاومتی پایین در برابر شرایط بد آب و هوایی دارند میباشند و نسبت به سایر فلزات سنگین تر، مزایای بسیاری دارد. لوور آلومینیومی دارای ویژگی های قوی آلومینیوم اکسترود شده است. آلومینیوم فلزی سبک است که تقریباً یک سوم وزن فولاد وزن دارد و در برابر خوردگی از مقاومت بالایی دارا میباشد به این معنی که تغیر رنگ نمی دهد، زنگ نمیزند و نیاز به پشتیبانی ندارد. همچنین  در انواع رنگ های پودری، پوشش های طرح چوب و طیف گسترده ای از رنگ های آندایزینگ درافکت های پولیشینگ و براشینگ تولید میشود. اگر می خواهید ساختمانی را طراحی کنید که لوور آلومینیومی نما آن دهه ها دوام داشته باشد، آنادایزینگ گزینه عالی است.

قیمت نمای فلزی ساختمان

قیمت نمای فلزی ساختمان به دلیل نوسانات هزینه های مواد اولیه در بازار بسیار متغیر میباشد. آخرین گزارش منتشر شده تحقیقات، تخمین می زند که رشد بازار ورق آلومینیوم احتمالاً بیش از 4.09٪ تا سال 2022 باشد. کارشناسان می گویند این رشد به لطف افزایش تقاضا برای صنایع خودروسازی و هوافضا و ساختمان سازی امکان پذیر خواهد بود. برعکس، نوسان هزینه های مواد اولیه می تواند یکی از مهمترین عوامل مانع رشد بیشتر این بازار باشد.
فلز آلومینیوم در فرایند صنعتی به شکل ورقه، قطعات مسطح و یا بصورت پروفیل در می آید که موارد استفاده متعددی دارد. این تولیدات را می توان به طرق گوناگون شکل داد. برش داده و یا خم کرد. امروزه تعداد بی شماری از اشیاء ساخته شده از انواع گوناگون قطعات فلزی هستند، بدنه اتومبیل، بدنه هواپیما، تایل آلومینیومی، نمای فلزی ساختمان و بسیاری وسایل دیگر که با استفاده از آلومینیوم تولید و تشکیل می شوند

قیمت نمای فلزی ساختمان

نماهای فلزی ساختمان در دهه ١٩٢٠

آلومینیوم برای اولین بار در دهه ١٩٢٠، برای ساختمان و ساخت و ساز، مورد استفاده قرار گرفت که این کاربردها عمدتاً در جهت جزئیات نمای فلزی ساختمان و ساختارهای نمای دکوراتیو فلزی بودند. در سال ١٩٣٠ ساختمان امپایر استیت اولین ساختمانی بود که استفاده عمده ­ای از اجزای آلومینیومی در سازه­های اصلی ساختمانی خود داشت و زمانی که سازه­های اصلی ساختمان با آلومینیوم ساخته شد تحولی بزرگ درهنر معماری را به وجود آورد و امروزه، آلومینیوم به عنوان یکی از مصالح نمای فلزی طرح دار باکارآمد و پایدار شناخته شده است.

نماهای فلزی ساختمان

نمای کرتین وال

فلز آلومینیوم تا اوایل قرن بیستم، فلز بسیار گرانی بوده و به طور کلی، برای مصارف ساختمانی قابل دسترس نبود اما در دهه 1980، استفاده از آلومینیوم در ساختمان ها افزایش یافت که در درجه اول برای سازه های آلومینیومی مورد استفاده قرار میگرفته. در کاربردهای ساختمانی، آلومینیوم برای اولین بار درسقف ­سازی، نمای کرتین وال و درب و پنجره ظاهر شد .در تاریخ پس از جنگ جهانی دوم، صنایع آمریکایی، چرخ دنده­ها را به سمت تولید محصولات مصرفی انتقال دادند . پیشنهاد بازیافت پرداخت نقدی برای قوطی­های بازگردانده شده به کارخانه آبجوسازی طرح شد و در حال حاضر، صنعت آلومینیوم، جهان را به سمت قرن دوم “عصر آلومینیوم” هدایت می­کند.

خدمات ورق کاری برای نماهای فلزی ساختمان به چند روش انجام میشود؟

 • خدمات ورق کاری به صورت v

  این رایج ترین روش خمکاری ورق است واز ابزاری به نام پانچ و قالب v شکل برای خم کردن ورق های فلزی در زوایای دلخواه استفاده می کند. در طول فرآیند، پانچ  بر روی ورق فلزی قرار داده شده و روی قالب  vفشار می‌آورد. زاویه تشکیل شده به نقطه فشار پانچ بستگی دارد. خدمات ورق کاری به صورت v، آسان و کارآمد است زیرا می توان از آن برای خم کردن صفحات فولادی بدون تغییر موقعیت آنها استفاده کرد.

 • خمکاری به صورت رولی

  خمکاری رول روشی است که برای خم کردن ورق های فلزی به شکل رول یا منحنی استفاده می شود. این فرآیند از یک پرس هیدرولیک، یک پرس بریک و سه مجموعه غلتک برای ایجاد خم های مختلف و خم های دایره ای بزرگ استفاده می کند. این روش خم برای شکل دهی مخروط ها، لوله ها و اشکال توخالی مفید است زیرا از فاصله بین غلتک ها برای ایجاد خم و انحنا استفاده می کند.

ورق پانچ نما و فواید آن

ورق پانچ نما انتخاب نامحدودی از الگوها، رنگ ها، شکل ها و اندازه  دارد. دقت بالا، راندمان بالا، سطح صاف و زیبا،وزن سبک، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر باد از دیگر ویژگی های ورق پانچ نما میباشد. آلومینیوم انعطاف پذیری بسیار خوبی را ارائه می دهد و می تواند کاملاً متناسب با مدل سازی نمای فلزی ساختمان و همچنین قابلیت اجرای اشکالی مانند تخت، منحنی، خم، مثلث، قوسی شکل باشد. از نظر اجرای خدمات هر دو پوشش پودری و پوشش آنادایز مقاومت بسیار خوبی در برابرعوامل بیرونی مانند تغییر رنگ و ترک خوردن دارند. با حداکثر ضخامت 16 میلی متر، قوی و بادوام هستند و به راحتی شکسته نمی شود.عبور هوا و نور طبیعی اجازه می دهد تا نمای بصری قابل توجهی را برای ساختمان فراهم کند.می توان آن را 100٪ بازیافت کرد و هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.