نمای مدرن

نمای مدرن در اوایل قرن بیستم شکل گرفت. نمای آلومینیومی مدرن از این جهت منحصر به فرد است که از روند سبک های قبل پیروی نمی کند. در گذشته بهترین نمای ساختمان، نما ورق آلومینیوم رنگی بود که به عنوان نمای زینتی بیان می شد و بیانگر عظمت و اعتبار بود. انواع نمای ساختمان آجری پایه اصلی معماری قبل از قرن نوزدهم بودند. با این حال، با نزدیک شدن به مدرنیسم و از بین رفتن تزئینات، شیوه های معماری مدرن ظهورکردند. امروزه در مناطق سنتی نمای ساختمان های مدرن با بافت محلی  ترکیب می شوند چنین تلفیقی باعث ایجاد زیبایی‌شناسی و زبان‌های طراحی جدید شده است زیرا از فرهنگ‌های محلی الهام گرفته‌اند و در عین حال نوآور هستند. در عصر امروز با ادغام ویژگی های کلاسیک و مدرن، سبک معاصر تکامل یافته است. با این حال، برخی از مشتریان ترجیح می دهند به سمت سنتی بروند یا برخی از آنها طراحی های نما مدرن مینیمال را ترجیح می دهند.

نمای مدرن

لوور آلومینیومی نما

لوور آلومینیومی نما این روزها برای ایجاد نماهای جالب و اغلب در معماری مدرن استفاده می‌شوند. آن ها با قرار گرفتن در زوایای خاصی، از تابش نور شدید خورشید جلوگیری می‌کنند. نور و سایه نقش مهمی در لوور آلومینیومی نما دارند. لوورها تنوع نور را در طول روز ایجاد می کنند و درعین حال عایق و محافظت در برابر آفتاب را نیز ارائه می دهند. آنها به خوبی با طیف وسیعی از طرح ها سازگار می شوند و در ترکیب های منحصر به فرد با مواد دیگر مانند بتن یا فولاد استفاده می شوند. براساس نوع محل واقلیم، انواع نمای ساختمان نیز می توانند مانند یک روکش نازک وحفره دار طراحی و ساخته شوند تا به سازه اجازه تنفس می دهد. این روکش ها که اغلب از ورق های فلزی یا چوبی ساخته میشوند مرزبین بیرون و داخل را مشخص می کند و به ساختمان نمای مدرن باز می‌دهد.

نمای آلومینیومی

نمای آلومینیومیACP( کامپوزیت پانل آلومینیومی) یک ماده ابتکاری جدید برای نمای بیرونی ساختمان های مدرن است. از آنجایی که ورق های ACP با نام “ساندویچ پانل” نیز شناخته می شوند، از دو لایه فویل آلومینیومی ساخته شده اند که در حرارت و فشار بالا بین دو پلی اتیلن با چگالی کم  قرار گرفته اند .انعطاف پذیری کامپوزیت پانل آلومینیومی مزیتی برای ایجاد طرح‌های نوآورانه و جسورانه به آن ارائه میدهد. همچنین آن را به یک ماده عالی برای ترکیب با مواد دیگر برای ایجاد ویژگی های منحصر به فرد در نما ساختمان تبدیل می کند.

 

تفاوت های متعدد نمای مدرن

نمای سنتی و مدرن را می توان در تفاوت های متعددی مانند  تفاوت در روش های ساخت، استفاده ازمواد اولیه و نوع سبک مقایسه کرد. ساختمان های سنتی بیشترازسنگ، آجرو چوب هستند در مقابل نمای ساختمان های مدرن از شیشه، فولاد و نمای آلومینیومی برای مواد روکش خارجی و طراحی نمای مدرن به طور گسترده استفاده می شود. نوع مواد اولیه یا متریال نما نه تنها بخش مهمی از طراحی است، بلکه یک پاسخ اقلیمی ضروری به محیط اطراف است. به عنوان مثال، استفاده بیش از حد از بتن در سازه ساختمان در یک منطقه گرم و خشک می تواند گرمای زیادی را در فضاهای داخلی ایجاد کند در حالی که گل و آجر به دلیل خواص خنک کنندگی گزینه بهتری هستند.سقف های شیبدار مترادف با مناطقی با بارندگی و برف شدید هستند در حالی که مناطقی با زمستان های سرد دارای دیوارهای خارجی دوجداره عایق هستند.

تفاوت های متعدد نمای مدرن

بهترین نمای ساختمان چیست؟

بهترین نمای ساختمان عموما نمای مدرن میباشد که به  قسمت جلو یا بیرونی ساختمان اشاره دارد. در معماری، نمای مدرن ساختمان اغلب مهمترین جنبه از نقطه نظر طراحی است، زیرا کارکتر ساختمان را تعیین می کند. نماها می توانند اشکال و اندازه های مختلفی داشته باشند و فرصتی برای معمار است که استعداد خود را با جان بخشیدن به ساختمان به نمایش بگذارد. از منظر مهندسی ساختمان، نما نیز به دلیل تأثیر آن بر بهره وری انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از ساختمان های فهرست شده در مناطق حفاظت شده ممکن است محدودیت هایی برای تغییر نما داشته باشند. این نشان دهنده اهمیت نما نه تنها برای ساختمان، بلکه برای جوامع محلی و محیط است.

انواع نمای ساختمان

انواع نمای ساختمان دارای گزینه های متعدد مصالح و متریال میباشد. انجام درست ساخت نما بسیار مهم است زیرا می توانند به طور قابل توجهی بر روشنایی، گرمایش و تهویه سازه تأثیر بگذارند. در حالی که فاکتورهای زیادی وجود دارد که در نمای مدرن

باید در نظر گرفته شود، یکی از مهمترین موارد انتخاب متریال مناسب است. همچنین، تصمیم شما در مورد متریال نمای مناسب باید پس از در نظر گرفتن طیف وسیعی از عوامل زیر باشد مانند:ضد آب، بهره وری انرژی، زیبایی شناسی و بافت، تطبیق پذیری، سازگار با محیط زیست، دوام وهزینه
در این مقاله، انواع مختلف نمای ساختمان و مزایا و معایب آن را مورد بحث قرار میدهیم.

  1. نمای سنگ
  2. نمای فلزی
  3. نما چوب
  4. نمای سفالی
  5. نمای آرژمکس

انواع نمای ساختمان

انواع نما و مزایا و معایب آن

انواع نما از نظر مقاومت، معایب و مزایا به سه دسته تقصیم بندی شده است.

نما چوب:
چوب مورد استفاده برای سیستم های روکش چوبی معمولا از درختان سرو، کاج و بلوط است. چوب گزینه ای سازگار با محیط زیست است و همچنین عایق، دوام و مقاومت خوبی در برابر آب و هوا دارد. اما وقتی نوبت به نگهداری می رسد، چوب نیاز به نگهداری بیشتری دارد، یعنی یک درمان شیمیایی سالانه برای محافظت در برابر موریانه ها.

نمای سفالی:
نماهای سفالی سازگار با محیط زیست و نمای مدرن سختی هستند که ارزش و جنبه طراحی ساختار ساختمان را افزایش می دهد. نمای سفالی نه تنها زیباست، بلکه دارای مزایای زیادی نسبت به سایر مصالح نما مانند دوام، حداقل نگهداری، عایق حرارتی است. با ماندگاری طولانی و مقاوم در برابر آب و هوا، جذابیتی همیشگی ارائه می دهند.

نمای سنگ

روکش های سنگی یکی از گران ترین سیستم های روکش نمای ساختمان هستند. آنها در 2 گزینه مختلف، سنگ واقعی و سنگ مصنوعی موجود هستند. نصب نمای سنگی یک فرآیند بسیار پر زحمت است که هزینه را بالا می برد. این سیستم روکشی ظاهر بسیار گران قیمت و طبیعی به سازه ساختمان می بخشد و همچنین دارای ارزش ماندگاری بالاتری است. همچنین در برابر دماهای شدید، رطوبت، آتش و حشرات مقاوم هستند.

نمای فلزی طرح دار

نمای فلزی طرح دار  بیشتر در ساختمان های مدرن استفاده می شود. نمای آلومینیومی و فولادی رایج ترین فلزات مورد استفاده در نمای فلزی طرح دار هستند. با شروع از نکات مثبت، فلزات از آسیب آب در امان هستند زیرا پوسیده نمی‌شوند. آنها به نگهداری بسیار کمتری نیاز دارند، سازگار با محیط زیست هستند و در برابر آتش و حشرات مقاوم میباشند. ساخت و ساز نمای مدرن یک امر گران قیمت است، اغلب تا 35٪ از هزینه های کلی ساخت را تشکیل می دهد. اما منطقی است که این هزینه ارزشمند باشد زیرا به طور قابل توجهی در کاهش هزینه های انرژی و افزایش طول عمر ساختمان کمک می کند. در صنعت ساخت و ساز کنونی، “پایداری” یکی از موضوعات برجسته است و سازه های پایدار امیدوار کننده تنها از طریق تصمیم گیری صحیح در انتخاب محصولات مناسب است بلکه اثرات زیست محیطی را در آینده کاهش می دهد.

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال به طور کلی، از پروفیل آلومینیوم همراه با خدمات رنگ های پودری الکترواستاتیک و یا آنودایزینگ تولید می شوند. در سال‌های اخیر گاهی اوقات از فریم های اهنی جهت ساخت نمای کرتین وال استفاده میشده، اما به دلیل هزینه و وزن بالا این فلز رایج نبوده‌اند. حفاظت در برابر آتش همیشه مورد توجه در طراحی است. توقف آتش برای چنین اتصالات ساختمانی نیز می تواند واجد شرایط باشد. استفاده گسترده از مواد جدید مانند پلیمرها منجر به افزایش آتش سوزی نمای ساختمان های بلند در چند سال گذشته شده است، زیرا آنها نسبت به مواد سنتی قابل اشتعال تر هستند. در نتیجه فلز آلومینیوم بهترین متریال  برای ساخت نمای مدرن به شمار می آید.

نمای آرژمکس

نماهای Argemax از پانل های فیبر کامپوزیت ساخته شده اند. اینها جایگزینی نوآورانه برای متریال نمای نمای مدرن معاصر هستند. نمای آرژمکس پانل هایی با فرمت بزرگ هستند که به راحتی می توان آنها را به هر اندازه یا شکلی تبدیل کرد و انتخاب های زیادی را برای شما فراهم می کند. این پانل ها مزایای مختلفی را ارائه می دهند، جذب آب کم، تاب خوردگی صفر، استحکام بالا، مقاوم در برابر آتش، روکش خشک، سهولت نصب و نیاز به نگهداری کم.

آلومینیوم رنگی چیست؟

آلومینیوم رنگی را میتوان به روش ای کوتینگ یا پوشش الکتریکی در انواع رنگ ها ارائه کرد. ای کوتینگ یا پوشش الکتریکی که با ایجاد جریان الکتریکی، رنگ بر روی پروفیل و یا ورق آلومینیوم مونتاژ شده قرار میگیرد میگویند.ای کوتینگ یا پوشش الکتریکی به روش غوطه وری، یک فرایند با تکنولوژی بالا است که اخیراً در پنجاه سال گذشته توسعه یافته است. به دلیل مقاومت بالای این نوع خدمات، از آلومینیوم رنگی در بسیاری از صنایع استفاده می شود و محبوبیت بالایی در صنایع گوناگون دارد.