نمای مدرن

نمای مدرن در اوایل قرن بیستم شکل گرفت. نمای آلومینیومی مدرن از این جهت منحصر به فرد است که از روند سبک های قبل پیروی نمی کند. در گذشته بهترین نمای ساختمان، نما ورق آلومینیوم رنگی بود که به عنوان نمای زینتی بیان می شد و بیانگر عظمت و اعتبار بود. انواع نمای ساختمان آجری پایه اصلی معماری قبل از قرن نوزدهم بودند. با این حال، با نزدیک شدن به مدرنیسم و از بین رفتن تزئینات، شیوه های معماری مدرن ظهورکردند. امروزه در مناطق سنتی نمای ساختمان های مدرن با بافت محلی  ترکیب می شوند چنین تلفیقی باعث ایجاد زیبایی‌شناسی و زبان‌های طراحی جدید شده است زیرا از فرهنگ‌های محلی الهام گرفته‌اند و در عین حال نوآور هستند. در عصر امروز با ادغام ویژگی های کلاسیک و مدرن، سبک معاصر تکامل یافته است. با این حال، برخی از مشتریان ترجیح می دهند به سمت سنتی بروند یا برخی از آنها طراحی های نما مدرن مینیمال را ترجیح می دهند.

نمای مدرن

لوور آلومینیومی نما

لوور آلومینیومی نما این روزها برای ایجاد نماهای جالب و اغلب در معماری مدرن استفاده می‌شوند. آن ها با قرار گرفتن در زوایای خاصی، از تابش نور شدید خورشید جلوگیری می‌کنند. نور و سایه نقش مهمی در لوور آلومینیومی نما دارند. لوورها تنوع نور را در طول روز ایجاد می کنند و درعین حال عایق و محافظت در برابر آفتاب را نیز ارائه می دهند. آنها به خوبی با طیف وسیعی از طرح ها سازگار می شوند و در ترکیب های منحصر به فرد با مواد دیگر مانند بتن یا فولاد استفاده می شوند. براساس نوع محل واقلیم، انواع نمای ساختمان نیز می توانند مانند یک روکش نازک وحفره دار طراحی و ساخته شوند تا به سازه اجازه تنفس می دهد. این روکش ها که اغلب از ورق های فلزی یا چوبی ساخته میشوند مرزبین بیرون و داخل را مشخص می کند و به ساختمان نمای مدرن باز می‌دهد.

نمای آلومینیومی

نمای آلومینیومیACP( کامپوزیت پانل آلومینیومی) یک ماده ابتکاری جدید برای نمای بیرونی ساختمان های مدرن است. از آنجایی که ورق های ACP با نام “ساندویچ پانل” نیز شناخته می شوند، از دو لایه فویل آلومینیومی ساخته شده اند که در حرارت و فشار بالا بین دو پلی اتیلن با چگالی کم  قرار گرفته اند .انعطاف پذیری کامپوزیت پانل آلومینیومی مزیتی برای ایجاد طرح‌های نوآورانه و جسورانه به آن ارائه میدهد. همچنین آن را به یک ماده عالی برای ترکیب با مواد دیگر برای ایجاد ویژگی های منحصر به فرد در نما ساختمان تبدیل می کند.

 

تفاوت های متعدد نمای مدرن

نمای سنتی و مدرن را می توان در تفاوت های متعددی مانند  تفاوت در روش های ساخت، استفاده ازمواد اولیه و نوع سبک مقایسه کرد. ساختمان های سنتی بیشترازسنگ، آجرو چوب هستند در مقابل نمای ساختمان های مدرن از شیشه، فولاد و نمای آلومینیومی برای مواد روکش خارجی و طراحی نمای مدرن به طور گسترده استفاده می شود. نوع مواد اولیه یا متریال نما نه تنها بخش مهمی از طراحی است، بلکه یک پاسخ اقلیمی ضروری به محیط اطراف است. به عنوان مثال، استفاده بیش از حد از بتن در سازه ساختمان در یک منطقه گرم و خشک می تواند گرمای زیادی را در فضاهای داخلی ایجاد کند در حالی که گل و آجر به دلیل خواص خنک کنندگی گزینه بهتری هستند.سقف های شیبدار مترادف با مناطقی با بارندگی و برف شدید هستند در حالی که مناطقی با زمستان های سرد دارای دیوارهای خارجی دوجداره عایق هستند.

تفاوت های متعدد نمای مدرن

بهترین نمای ساختمان چیست؟

بهترین نمای ساختمان عموما نمای مدرن میباشد که به  قسمت جلو یا بیرونی ساختمان اشاره دارد. در معماری، نمای مدرن ساختمان اغلب مهمترین جنبه از نقطه نظر طراحی است، زیرا کارکتر ساختمان را تعیین می کند. نماها می توانند اشکال و اندازه های مختلفی داشته باشند و فرصتی برای معمار است که استعداد خود را با جان بخشیدن به ساختمان به نمایش بگذارد. از منظر مهندسی ساختمان، نما نیز به دلیل تأثیر آن بر بهره وری انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از ساختمان های فهرست شده در مناطق حفاظت شده ممکن است محدودیت هایی برای تغییر نما داشته باشند. این نشان دهنده اهمیت نما نه تنها برای ساختمان، بلکه برای جوامع محلی و محیط است.

انواع نمای ساختمان

انواع نمای ساختمان دارای گزینه های متعدد مصالح و متریال میباشد. انجام درست ساخت نما بسیار مهم است زیرا می توانند به طور قابل توجهی بر روشنایی، گرمایش و تهویه سازه تأثیر بگذارند. در حالی که فاکتورهای زیادی وجود دارد که در نمای مدرن

باید در نظر گرفته شود، یکی از مهمترین موارد انتخاب متریال مناسب است. همچنین، تصمیم شما در مورد متریال نمای مناسب باید پس از در نظر گرفتن طیف وسیعی از عوامل زیر باشد مانند:ضد آب، بهره وری انرژی، زیبایی شناسی و بافت، تطبیق پذیری، سازگار با محیط زیست، دوام وهزینه
در این مقاله، انواع مختلف نمای ساختمان و مزایا و معایب آن را مورد بحث قرار میدهیم.

 1. نمای سنگ
 2. نمای فلزی
 3. نما چوب
 4. نمای سفالی
 5. نمای آرژمکس

انواع نمای ساختمان

انواع نما و مزایا و معایب آن

انواع نما از نظر مقاومت، معایب و مزایا به سه دسته تقصیم بندی شده است.

نما چوب:
چوب مورد استفاده برای سیستم های روکش چوبی معمولا از درختان سرو، کاج و بلوط است. چوب گزینه ای سازگار با محیط زیست است و همچنین عایق، دوام و مقاومت خوبی در برابر آب و هوا دارد. اما وقتی نوبت به نگهداری می رسد، چوب نیاز به نگهداری بیشتری دارد، یعنی یک درمان شیمیایی سالانه برای محافظت در برابر موریانه ها.

نمای مدرن سفالی:
نماهای سفالی سازگار با محیط زیست و نمای مدرن سختی هستند که ارزش و جنبه طراحی ساختار ساختمان را افزایش می دهد. نمای سفالی نه تنها زیباست، بلکه دارای مزایای زیادی نسبت به سایر مصالح نما مانند دوام، حداقل نگهداری، عایق حرارتی است. با ماندگاری طولانی و مقاوم در برابر آب و هوا، جذابیتی همیشگی ارائه می دهند.

نمای سنگ

روکش های سنگی یکی از گران ترین سیستم های روکش نمای ساختمان هستند. آنها در 2 گزینه مختلف، سنگ واقعی و سنگ مصنوعی موجود هستند. نصب نمای سنگی یک فرآیند بسیار پر زحمت است که هزینه را بالا می برد. این سیستم روکشی ظاهر بسیار گران قیمت و طبیعی به سازه ساختمان می بخشد و همچنین دارای ارزش ماندگاری بالاتری است. همچنین در برابر دماهای شدید، رطوبت، آتش و حشرات مقاوم هستند.

ورق پانچ مورد استفاده در نمای مدرن ساختمان

ورق پانچ نمای آلومینیومی به دلیل ویژگی های همه کاره و وزن سبک، یک نمای ساختمان محبوب برای معماران و طراحان است. فناوری برش CNC با دقت و راندمان بالا میتواند الگوهای نامنظم و پیچیده به دست آورد و تقریباً هر طرح یا تقاضای معماری را برآورده کند. ورق پانچ از پانل های ضخیم ساخته شده اند تا مقاومت بهتری در برابر باد و آب و هوا داشته باشند. علاوه بر این، روکش پودری و روکش آنادایز برای ارائه نه تنها مقاومت بهتردر برابر خوردگی، بلکه با ظاهری جذاب‌ برای تحقق تمام ایده‌ها و طرح‌های درخشان شما در دسترس هستند. ورق پانچ نمای آلومینیومی به طور گسترده در دکوراسیون داخلی و نمای مدرن ساخنمان ها استفاده می شود و به عنوان روکش دیوار، نما، حصار و حریم خصوصی در دفاتر، بیمارستان ها، موزه ها، مراکز خرید، استادیوم ها و غیره استفاده میشود.

نمای فلزی طرح دار

نمای فلزی طرح دار  بیشتر در ساختمان های مدرن استفاده می شود. نمای آلومینیومی و فولادی رایج ترین فلزات مورد استفاده در نمای فلزی طرح دار هستند. با شروع از نکات مثبت، فلزات از آسیب آب در امان هستند زیرا پوسیده نمی‌شوند. آنها به نگهداری بسیار کمتری نیاز دارند، سازگار با محیط زیست هستند و در برابر آتش و حشرات مقاوم میباشند. ساخت و ساز نمای مدرن یک امر گران قیمت است، اغلب تا 35٪ از هزینه های کلی ساخت را تشکیل می دهد. اما منطقی است که این هزینه ارزشمند باشد زیرا به طور قابل توجهی در کاهش هزینه های انرژی و افزایش طول عمر ساختمان کمک می کند. در صنعت ساخت و ساز کنونی، “پایداری” یکی از موضوعات برجسته است و سازه های پایدار امیدوار کننده تنها از طریق تصمیم گیری صحیح در انتخاب محصولات مناسب است بلکه اثرات زیست محیطی را در آینده کاهش می دهد.

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال به طور کلی، از پروفیل آلومینیوم همراه با خدمات رنگ های پودری الکترواستاتیک و یا آنودایزینگ تولید می شوند. در سال‌های اخیر گاهی اوقات از فریم های اهنی جهت ساخت نمای کرتین وال استفاده میشده، اما به دلیل هزینه و وزن بالا این فلز رایج نبوده‌اند. حفاظت در برابر آتش همیشه مورد توجه در طراحی است. توقف آتش برای چنین اتصالات ساختمانی نیز می تواند واجد شرایط باشد. استفاده گسترده از مواد جدید مانند پلیمرها منجر به افزایش آتش سوزی نمای ساختمان های بلند در چند سال گذشته شده است، زیرا آنها نسبت به مواد سنتی قابل اشتعال تر هستند. در نتیجه فلز آلومینیوم بهترین متریال  برای ساخت نمای مدرن به شمار می آید.

نمای آرژمکس

نماهای Argemax از پانل های فیبر کامپوزیت ساخته شده اند. اینها جایگزینی نوآورانه برای متریال نمای نمای مدرن معاصر هستند. نمای آرژمکس پانل هایی با فرمت بزرگ هستند که به راحتی می توان آنها را به هر اندازه یا شکلی تبدیل کرد و انتخاب های زیادی را برای شما فراهم می کند. این پانل ها مزایای مختلفی را ارائه می دهند، جذب آب کم، تاب خوردگی صفر، استحکام بالا، مقاوم در برابر آتش، روکش خشک، سهولت نصب و نیاز به نگهداری کم.

آلومینیوم رنگی چیست؟

آلومینیوم رنگی را میتوان به روش ای کوتینگ یا پوشش الکتریکی در انواع رنگ ها ارائه کرد. ای کوتینگ یا پوشش الکتریکی که با ایجاد جریان الکتریکی، رنگ بر روی پروفیل و یا ورق آلومینیوم مونتاژ شده قرار میگیرد میگویند.ای کوتینگ یا پوشش الکتریکی به روش غوطه وری، یک فرایند با تکنولوژی بالا است که اخیراً در پنجاه سال گذشته توسعه یافته است. به دلیل مقاومت بالای این نوع خدمات، از آلومینیوم رنگی  در نمای مدرن ساختمان ها و  بسیاری از صنایع استفاده می شود و محبوبیت بالایی در صنایع گوناگون دارد.

خدمات خمکاری ورق مورد استفاده در نمای مدرن

خدمات خمکاری ورق تقریباً در هر صنعت تقاضای بالایی دارد. این بدان معنی است که یک محصول خانگی یا تجاری حداقل به یک قطعه فلزی زاویه دار نیاز دارد. صنایع دفاعی و نظامی، کشاورزی، پزشکی، صنعت هوا فضا و نمای مدرن ساختمانی از خدمات خمکاری ورق برای هر صنعتی ارائه داد.

میزان خمکاری ورق فلزی و عملکرد محصول بسته به ماده انتخابی و وزن، ضخامت، فرم و …متفاوت است. برخی از مواد کم و بیش انعطاف پذیر هستند و دارای استحکام کششی بیشتر یا کمتری نسبت به سایرین هستند. به طور کلی خمکاری ورق فلزی به دقت و تخصص، مهارت، دانش و ابزار مناسب نیاز دارد.

انتخاب مواد متداول برای عملیات خمکاری عبارتند از:

 • فولاد ضد زنگ
 • آلومینیوم
 • فولاد کربن
 • برنج
 • فلز مس
 • آلیاژهای تخصصی

پانچ cnc جنبشی چیست؟ و فواید آن در نما

پانچ cnc جنبشی نوعی صفحه فلزی سوراخ دار است که به عنوان تزیین نمای مدرن مورد استفاده قرار می گیرد که اثر تزئینی آن با جلوه تزئینی نمای فلزی رایج متفاوت است. این ورق ها جنبشی است ودر هنگام وزش باد به صورت امواج بالا و پایین می رود ومانند موج تاب می خورد. ورق پانچ جنبشی توسط تجهیزات پانچ cnc پردازش شده است و به طور گسترده برای دکوراسیون ساختمان های مختلف بزرگ استفاده می شود. شکل سوراخ های آن به درخواست شما قابل تولید است. نمای جنبشی سوراخ شده معمولاً از آلومینیوم (یا آلیاژ آلومینیوم)، فولاد ضد زنگ، مس، فولاد کربن و غیره ساخته می شود. سطح را میتوان با آنودایز کردن و سایر پوشش های سطحی ویژه به منظور استحکام، مقاومت در برابر خوردگی رنگ آمیزی کرد. نمای مدرن ساختمان های تزئین شده با آن نه تنها می توانند لذت بصری را برای شما به ارمغان آورند، بلکه محیطی راحت را نیز برای شما فراهم می کنند

نمای پانچ متال

نمای پانچ متال در سال 2007 توسط ویلیام استوارد مورد مطالعه قرار گرفت ونشان داد که ورق نمای پانچ متال آلومینیومی به کاهش سطح صدا کمک می‌کنند. عملکرد آکوستیک آن اثرات سوسلامتی ناشی از سر و صدا را محدود می کند که این امربرای کارمندانی که در ساختمان های نزدیک بزرگراه های شلوغ، سالن های کنسرت و افرادی که با ماشین آلات سنگین کار می کنند ایده آل است. نمای مدرن ساختمان هایی که نیاز به تهویه دارند از صفحه های پانچ محافظ خورشید ساخته شده اند که منجر به جریان هوا و ایجاد سایه عالی می شود. برای طراحی ورق پانچ ازفلزات و متریال های مختلفی استفاده می شود. قیمت پانچ متال با توجه به فرم، اندازه و متریال طراحی آن متفاوت است.آلومینیوم و فولاد ضد زنگ رایج ترین فلزاتی هستند است که در ساخت ورق سوراخ دار استفاده میشوند.

آنادایز آلومینیوم چه ویژگی و مزایایی دارد

آنادایز آلومینیوم مقاوم در برابر سایش و خوردگی میباشد با فرآیند گسترده ای که حین آندایزینگ، فلز طی می کند در برابر خوردگی و سایش مقاوم است که این امری بسیار مهم در مناطق صنعتی است. اغلب اوقات عناصری وجود دارند که می توانند سطح رنگ شده یا پوشش داده شده را بسیار سریعتر از سطح آنودایز شده خراب کنند. است که برای سلامتی انسان مضر نیست. از نظر شیمیایی پایدار است، تجزیه نمی شود. غیر سمی است؛ و نسبت به نقطه ذوب آلومینیوم (1221 درجه فارنهایت) در برابر حرارت مقاوم است. از آنجایی که فرآیند کننده است غیرخطرناک است و هیچ محصول جانبی مضر یا خطرناکی تولید نمی کند. کاربردهای مختلفی برای آنودایز کردن سطوح فلزی وجود دارد که می تواند شامل هر چیزی از قطعات ماشین گرفته تا استفاده در ساختمان ها و نمای مدرن بین المللی باشد.